Sport

Marija Sudimac najbolji igrač turnira u Zagrebu

Srpski badminton podmladak zaslužio je još jedan gromki aplauz za nastup na međunarodnoj sceni. Na jakim internacionalnim turnirima u Zagrebu, od 8. do 11. septembra 2017, naši igrači i igračice su, u konkurenciji gotovo 300 takmičara iz 20-tak zemalja, osvojili ukupno 10 odličja i na taj način stali u red najuspešnijih nacija u u glavnom gradu Hrvatske. Od četiri zlatna odličja, čak tri je izliveno na turniru Evropskog kupa za igrače do 17 godina, FZ FORZA Zagreb U17 Open 2017. “Čarapanka” Marija Sudimac trijumfovala je u ženskom singlu pobedivši u fiinalu Italijanku Martinu Korsini (2:0). Do okršaja za zlato naša reprezentativka, koja je bila drugi nosilac, stigla je ubedljivim pobedama protiv Čehinje Eme Stankove (2:0), Nemice Kristine Vegert (2:0), Italijanke Katarine Fing (2:0) i Hrvatice Inge Sadaić (2:0). Sudimčeva je u paru sa svojom protivnicom iz polufinala ženskog singla stigla do najsjajnijeg odličja u ženskom dublu. U borbi za trofej srpsko-hrvatska kombinacija je pobedila Italijanke Martinu Korsini i Kjaru Paseri (2:0). Prethodno su savladane njihove sunarodnice Katarinu Fink i Judit Mair (2:0) i Slovenke Taju Pipan i Marušu Vračar (2:0).

“Prvi put sam došla do titule u singlu na nekom od turnira Evropskog kupa za igrače do 17 godina. Presrećna sam zbog toga. Posle oporavka zbog povrede prionula sam na rad. Posebno sam se pripremala za ovaj turnir i sjane partije nisu izostale. I u ženskom dublu, kao i u singlu, do titule došla bez izgubljenog seta. Hrvatica Inga Sadaić i ja smo iz turnira u turnir sve uigranije, a u Zagrebu smo pokazale svoja najbolja izdanja do sada. Ostaje žal što Lukić i ja nismo uspeli da stignemo do medalje u mešovitom dublu. Jednostavno, u četvrtfinalu Italijani Enriko Baroni i Kjara Paser su bili brži i bolji i zasluženo prošli dalje“, kazala je Marija Sudimac, koja je u Zagrebu proglašena za najboljeg igrača turnira.

FZ-FORZA-Zagreb-U17-Open-2017_Marija-Sudimac-i-Sergej-LukicTreće zlato Evropskog kupa u Zagrebu delo je još jednog našeg sugrađanina – Sergeja Lukića. On je u tandemu sa Bugarinom Lilijanom Stojnovim osvojio trofej u muškom dublu pobedivši u završnom duelu u ovoj konkurenciji Slovake Andrej Antošku i Jakuba Horaka (2:1). Lukić i Stojnov, koji su nedelju dana pre turnira u Zagrebu osvojio zlato na turniru Svetskog juniorskog kupa u Temišvaru, u drugom kolu su bili bolji od Nemaca Kian Ju Oeija i Janika Stomela (2:1). U četvrtfinalu su savladali Slovence Jaku Ivančića i Mihu Mastena (2:0), a u polufinalu Nemce Tiesa Huta i Marvina Šmita (2:1).

U muškom singlu, u kojem je bio prvi nosilac, Lukić je stao na korak od postolja budući da je, posle pobeda nad Nemcem Jonasom Braunom (2:0) i Slovakom Erikom Bartošem (2:1), u četvrtfinalu izgubio od, takođe Slovaka, Andreja Antoške (2:1). U istoj konkurenciji Matija Cupara je stigao do osmine finala gde ga je zaustavio Austrijanac Nikolas Rudolf (2:0). Prethodno Cupara je bio bolji od Nemca Džošue Radelbeka (2:1). I u mešovitom dublu srpski badminton je ostao za dlaku bez medalje. U borbi za polufinale, do kojeg su došli pobedom u duelu sa Slovencima Mihom Mastenom i Nezom Frank (2:0), Lukić i Sudimčeva su poraženi od italijanske kombinacije Enriko Baroni, Kjara Paser (2:0). Sara Lončar je na FZ FORZA Zagreb U17 Open 2017 nastupila samo u ženskom singlu. Nju je u osmini finala savladala Portugalka Ana Fernandes (2:1). U drugom kolu naša reprezentativka je pobedila Italijanku Judit Mair (2:1).

Sjajna tri dana srpskog badmintona u Zagrebu upotpunio je nastup naših igrača na FZ FORZA Zagreb Youth Open 2017, koji je održan uporedo sa turnirom Evropskog kupa. Igrači i igračice iz Srbije na ovom turniru osvojili su sedam medalja, od toga jednu zlatnu i po tri srebrne i bronzane. Ana Dimitrijević je izlila srebro u ženskom singlu uzrasne konkurencije do 9 godina. U konkurenciji U11 Vuk Dimitrijević je osvojio srebro u muškom singlu i zlato u muškom dublu, u paru sa Rumunom Vladom Dehelanom, dok je Čarni Mihajlović pripala bronza u ženskom dublu u kojem je nastupala sa Bugarkom Aleksandrom Vasiljevom.

U dve godine starijem uzrastu Nini Bogdanović je pripalo srebro u ženskom singlu i bronza u mešovitom dublu u kojem joj je partner bio njen saigrač iz reprezentacije Viktor Petrović. Bogdanovićeva je u tandemu sa Sarom Lončar osvojila i bronzu u ženskom dublu uzrasne kategorije do 15 godina. Da je bilo samo malo više sreće na ovom turniru skor medalja je mogao da bude i bolji, pošto je nekoliko srpskih igrača zaustavljeno u predvorju polufinala. U konkurenciji U11 Vukašin Krneta je poražen u četvrtfinalu muškog singla i muškog dubla, u kojem je nastupio sa Vanjom Kovačem. Istu sudbinu doživeo je i Petrović u muškom dublu uzrasne konkurencije U13 gde mu je partner bio Mađar Kian Kigios. Mihajlovićeva i Dimitrijevićeva zaustavljene su u osmini finala ženskog singla uzrasne kategorije U11, a u ovoj rundi takmičenja stali su i Dimitrijevićeva i Slovakinja Livija Klačanska u ženskom dublu kategorije U11, Ivan Šafarik u muškom singlu i muškom dublu sa Rumunom Matei Daniel Puiuom kategorije U13 i Petrović u muškom singlu kategorije U15.

Izjava trenera

“Zadovoljan sam nastupom naših igrača na oba turnira u Zagrebu, iako smo mogli da osvojimo koju medalju više, dok su neke mogle da budu i sjajnije. Ipak, odlučili smo da neki igrači igraju u starijoj konkurenciji zbog sticanja iskustva. Naši najmlađi takmičari dobrom igrom stigli su do sedam odličja na FZ FORZA Zagreb Youth Open 2017. Posebno se istakao Vuk Dimitrijević osvojivši zlatnu medalju u dublu sa Rumunom Vladom Deheleanom i srebrnu u singlu do 11 godina. U nešto starijoj konkurenciji izdvojila se Nina Bogdanović koja je uspela da dođe do medalja u sve tri konkurencije u kojima je nastupila. Čestitam i Čarni Mihajlović, Ani Dimitrijević, Viktoru Petroviću i Sari Lončar na osvojenim medaljama u dosta jakoj konkurenciji. Na turniru do 17 godina briljirala je Marija Sudimac. Ona je osvojila dve zlatne medalje i proglašena za najboljeg igrača turnira. U singlu je pokazala veliku želju i pametnom i strpljivom igrom nadigrala sve protivnice. U dublu Inga Sadaić i naša reprezentativka su došle do prave igre i ubedljivo trijumfovale. Sergej Lukić i Bugarin Ilijan Stojnov su odigali još jedan dobar turnir i pokazali da je to kombinacija od koje možemo mnogo očekivati. Odličnu igru na svom debiju na turnirima do 17 godina pokazala je i Sara Lončar izbacivši u prvom kolu petog nosioca, Italjanku Judit Mair“, kazao je trener reprezentacije i kruševačkih “Zmajeva” Dragan Antić.