Sport

Pet medalja iz pet finala

Pet medalja su osvojili srpski badminton reprezentativci u Sloveniji. Tri šampionske i dve vicešampionske titule na turniru Evropskog kupa za igrače do 17 godina, FZ FORZA U17 MEDVODE INTERNATIONAL 2018.

Četvorka supertalentovanih srpskih juniora koju čine Sergej Lukić, Mihajlo Tomić, Marija Sudimac i Sara Lončar zablistala je na još jednoj tački mape turnira evropskog kruga. Na turniru FZ FORZA U17 Medvode International 2018 učestvovalo je više od 150 evropskih takmičara i takmičarki. Turnir je održan od 30. novembra do 2. decembra 2018. u Medvodama. Srpski reprezentativci su bili akteri svih pet finala.

Pojedinačni rezultati

Pojedinačno gledano Tomić je u Medvodama bio naš najuspešniji igrač. On je, kao i u Trenčinu krajem septembra, prigrabio dva najsjanija odličja. I u Sloveniji, kao i u Trenčinu, proglašen je najboljeg igrača turnira. Prvi trofej osvojio je u paru sa Lončarevom u mešovitom dublu. Njih dvoje su posle preokreta u finalu savladali špansku kombinaciju Jakobo Fernandez, Lucija Rodrigez (2:1). Prethodno su bili bolji od Slovaka Sebastijanan Kadleca i Olivije Kadlecove (2:0). Kao i od Poljaka Mihala Ščipika i Julije Pivovar (2:0), Austrijanaca Janika Aubergera i Karoline Potendorfer (2:1), te Slovenaca Mihe Mastena i Maruše Vračar (2:0).

Do drugog zlata Tomić je stigao u muškom dublu u tandemu sa Lukićem. Put ka vrhu pobedničkog postolja njih dvojica su počeli pobedom u prvom kolu nad domaćom kombinacijom Blaž Jelenc, Gaj Lasič (2:0). U osmini finala uzeli su meru Špancima Giljermu Figuerasu i Alvaru Ruminu (2:0). U četvrtfinalu Belgijancima Luju van Delsenu i Jaro van Delsenu (2:0), a u polufinalu Poljacima Andržeju Nikiporuku i Jakubu Suzinskom (2:0). U velikom finalu bacili su na pleća Austrijance Kaia Niderhubera i Mihaila Tomića (2:0). Tomić je u Sloveniji nastupio i u muškom singlu. U njemu je posle pobede u prvom kolu nad Italijanom Mateom Masetijem (2:0) izgubio u borbi za plasman u osminu finala od Španca Rubena Garsije (2:1).

Tomić kaže…

“Bolji završetak takmičarske sezone nisam mogao da poželim. Ponovo sam osvojio dva zlata, a treći put u 2018. proglašen za najboljeg igrača turnira Evropskog kupa za igrače do 17 godina. Ostaje mala žal za medaljom u muškom singlu budući da sam tesno poražen u drugom kolu od Španca Garsije. Bez obzira na to prezadovoljan sam svojim partijama u Medvodama. U mešovitom dublu Lončareva i ja smo stigli do trofeja pobedivši u finalu španski par od kojeg smo izgubili pre dva meseca u Zagrebu. U muškom dublu Lukić i ja smo ponovo dokazali ogroman kvalitet. Osvojili smo turnir u ovoj konkurenciji ubedljivo, bez izgubljenog seta. Sve u svemu sve što sam uradio na međunarodnoj sceni u ovoj godini daje mi ogromno samopouzdanje za 2019. U njoj očekujem još veće uspehe”, kazao je Mihajlo Tomić.

Lukić je u muškom singlu u Sloveniji stigao je do vicešampionske titule. U borbi za zlato poražen je od Belgijanca Jara Van Delsena (2:0). Prethodno je bio bolji od Slovenca Marka Mesariča (2:0) u prvom kolu, Mađara Benea Benjamin Kiša (2:0) u drugom kolu, Španca Jakoboa Fernandeza (2:0) u osmini finala, Mađara Balinta Papaija (2:0) u četvrtfinalu i Španca Pelaja Pinta (2:0) u polufinalu.

Ženski deo tima

Treći trofej u Sloveniji delo je Marije Sudimac. Ona je u ženskom singlu opravdala ulogu velikog favorita – bila je postavljena za prvog nosioca. Do najsjajnijeg odličja stigla je uz samo jedan izgubljeni set, i to u finalu. U njemu je savladala Špankinju Aniu Setien (2:1). Pre toga je bila superiorna u duelima sa Slovenkom Nikom Brajkovič (2:0) u šesnaestini finala, Čehinjom Martino Ševčikovom (2:0) u osmini finala, Hrvaticom Irom Martinuš (2:0) u četvrtfinalu, te Špankinjom Rut Veiguelu (2:0) u polufinalu. U istoj konkurenciji Lončareva je stala na korak od postolja. Ona je, nakon pobeda protiv Čehinje Lusi Metzove (2:0) i Hrvatice Lune Šaban (2:0), izgubila u četvrtfinalu od Poljakinje Joane Podedvorni (2:0). Naše reprezentativke su u Medvodama osvojile i srebro u ženskom dublu. One su u finalu poražene od špansko-mađarske kombinacije Kandela Acros, Petra Mesaroš (2:0). Do okršaja za zlato naš ženski dubl je nanizao tri pobede. U osmini finala je bio bolji od Malgorzate Mušinske i Magdalene Tatomir iz Poljske (2:0), u četvrtfinalu od Lina i Taje Pipan iz Slovenije (2:0), a u polufinalu od Aitane Martinez i Rut Veiguele iz Španije (2:1).

Reč trenera

“Iako nas je ova generacija već navikla na velike uspehe, ono što je uradila u Medvodama prevazilazi sve do sada. Ne sećam se da je ijednoj naciji skoro pošlo za rukom da na jednom internacionalnom turniru ima predstavnike u finalima svih pet konkurencija. Na kraju smo stigli do tri zlata i dva srebra, što je izvanredan rezultat. Jedno veliko bravo je jedino što mogu posle ovog turnira da poručim našim igračima i celokupnom stručnom štabu. Što se tiče igre i u Sloveniji je zapažen napredak. Posebno u parskim konkurencijama, što veoma raduje. Marija Sudimac je na svom poslednjem turniru uzrasta do 17 godina još jednom pokazala da je igrački prerasla ovu uzrasnu kategoriju. Nijednog trenutka nije došlo u pitanje njeno mesto na najvišem stepeniku pobedničkog postolja.

Lukić i Tomić su u muškom dublu izgledali savršeno. Od početka turnira su apsolutno kontrolisali svaki poen i rivalima nisu dali ni najmanju šansu da mogu do pobede. Ipak, najveći napredak je pokazao mešoviti dubl Tomić, Lončar. Savladao je u finalu španski par, isti onaj od kojeg je izgubio pre svega dva meseca. Posebno raduje to što je uspeo da trijumfuje iako je izgubio prvi set finala. Nakon toga Tomić i Lončareva su odlično reagovali dobivši naredna dva seta ubedljivo. U muškom singlu Lukić je bio sjajan sve do finala u kojem se nije najbolje snašao na specifičnu igru protivnika. Analiziraćemo ovaj meč i probaćemo da se što pre spremimo i za takve izazove. Naš ženski dubl je, čvrsto verujem, imao kvalitet za zlato, ali su umor i moja loša procena u taktici doveli do poraza”, istakao je trener reprezentacije Nikola Mijačić.