Stojan Protić

stojan_proticPolitičar i državnik. Rodjen je u Kruševcu, 16. januara 1857., a umro 28. oktobra 1923. u Beogradu. Gimnazijsko školovanje u Kruševcu i u Kragujevcu. U Beogradu je završio Filozofski fakultet (Istorijsko – filološki odsek).

Bio sudski činovnik i nastavnik gimnazije do 1882. Saradnik i urednik  lista „Samouprava“ od 1882., i pokretač lista „Odjek“ 1884. 1887. godine izabran je za narodnog poslanika. Sekretar Velikog ustavotvornog odbora 1888. Sekretar, a kasnije i načelnik u Ministarstvu unutrašnjih dela (od 1889.). Na čelu Poreske uprave do 20. avgusta 1892. Privremeni upravnik grada Beograda 1893. Još jednom predsednik Poreske uprave 1894. Pokrenuo je i uređivao časopis „Delo“. Predsednik Poreske uprave 1897. Bibliotekar Narodne biblioteke 1900. Član Samostalne monopolske uprave i narodni poslanik od 1901.

Ministar unutrašnjih dela od 29. maja 1903. do 16. maja 1905; od 17. aprila 1906. do 30. maja 1907. Ministar finansija od 11. februara 1909. do 8. maja 1912. Zastupnik ministra unutrašnjih dela od 12. septembra 1910. do 25. juna 1911. Ministar unutrašnjih dela od 30. avgusta 1912. do 22. novembra 1914. Ministar finansija od 10. juna 1917. do 7/20. decembra 1918. Zastupnik ministra inostranih dela od 3. novembra do 7/20. decembra 1918. Predsednik prve vlade Kraljevine SHS od 20. decembra 1918. do 16. avgusta 1919. Predsednik vlade od 19. februara do 17. maja 1920.

Član Radikalne stranke i, uz Nikolu Pašića, jedan od njenih najistaknutijih lidera. Objavio veliki broj radova iz istorije i dnevne politike, autor nacrta Ustava.
0
Podelite sa prijateljima: Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page