Saradnja

Analiziramo obećanja političara: Izgradnja sigurne ženske kuće u Kruševcu

U Kruševcu će uskoro početi da se gradi sigurna ženska kuća”.

Bratislav Gašić, gradonačelnik Kruševca

(Telegraf, 8.mart 2014. godine)

Zbog čestih slučajeva nasilja nad ženama i porodičnog nasilja tokom 2012. i 2013. godine jedna od aktuelnijih tema u Kruševcu u tom periodu bila je izgradnja sigurne ženske kuće.

Simbolično, 8. marta 2014. godine, tadašnji gradonačelnik Bratislav Gašić je, u prisustvu ministarke energetike Zorane Mihajlović, Stane Božović iz Saveta Vlade za rodnu ravnopravnost, i Vesne Stanojević, koordinatorke Savetovališta protiv nasilja Sigurne kuće u Beogradu, najavio da će “sigurna ženska kuća biti izgrađena uskoro”.

Još uvek se traži model izgradnje, a jedan od načina je da Kruševac obezbedi plac i montažnu kuću koju bi finansirao donator, a da Vlada preuzme obavezu da plaća radnika. Prošle godine austrijska Vlada izrazila je želju da pomogne lokalnoj samoupravi koja bi u tom slučaju obezbedila sredstva za zaposlene”, izjavio je tada Gašić.

To, inače, nije bilo prvo obećanje o izgradnji Sigurne ženske kuće u Kruševcu. Decembra 2012. godine Gašić je, takođe, govorio o ovoj temi.

Sad imamo priliku da uz pomoć Ministarstva i ovih vrednih žena koje obilaze Srbiju dobijemo i izgradimo sigurnu kuću i nemojmo tu šansu da propustimo” rekao je Bratislav Gašić.

Dato obećanje nisu pratili konkretni koraci, pa je i godinu i po dana kasnije ideja o izgradnji Sigurne ženske kuće bila samo – obećanje.

Neophodno je da postoji jedna sigurna ženska kuća, jer je nema u okolini i Rasinskom okrugu. Ima je Niš koji je daleko. Mi smo više puta pokretale inicijativu, tražile od lokalne samouprave da to uradi, ali se još uvek ništa nije desilo. Verujem da će morati da se desi“, izjavila je početkom septembra 2015. godine Snežana Jakovljević, predsednica Udruženja žena “Peščanik”.

Zbog raznih razloga godišnje se u sigurne kuće u Srbiji, najčešće u Nišu, smeste četiri do pet žene iz Kruševca, zajedno sa decom.

To (izgradnja Sigurne ženske kuće) je jako skupa usluga. Mi  takve usluge plaćamo sigurnim kućama u drugim gradovima. Ne možemo unapred da predvidimo koliko bi nam sredstava trebalo, koliko bi žena imale. To su nezahvalne stvari. Potrebno je pokupiti podatke iz čitavog okruga, anketirati lokalne samouprave da li žele to da finansiraju. Potreban je obezbeđen prostor, resursi, kadrovi, logistika, 24 sata pokrivenost…–  objasnile su u izjavi za KruševacPress 28. oktobra 2016. godine Irena Zarić i Snežana Živković iz Centra za socijalni rad u Kruševcu.

Programom razvoja Grada Kruševca izgradnja sigurne ženske kuće nije planirana ni u 2018. godini.

ActionSEE-visibility-2

Subscribe
Obaveštenje o
guest
0 Коментари
najstarije
najnovije najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content Click to listen highlighted text!